Moda na rower zatacza coraz szersze kręgi i już kilka lat temu dotarła do naszego kraju. Jednoślady stały się już nie tylko pojazdami służącymi rekreacji czy uprawianiu sportu, ale również codziennym środkiem transportu dla wielu mieszkańców miast i wsi.

Równie często sięgamy po rower także po to, by podnieść swoją formę, zrzucić kilka zbędnych kilogramów czy też po prostu cieszyć się dobrym zdrowiem, o które na rowerze znacznie łatwiej, niż w samochodzie – co więcej, rower, jak przekonują specjaliści, może być dużo zdrowszy i bardziej przyjazny dla naszego organizmu, niż inne sporty – na przykład bieganie. Zbawienny wpływ jednośladów na pewno docenią ci, którzy zmagają się nadwagą – dla nich bieganie może okazać się nieco niebezpieczne – podczas niego bowiem dochodzi do sporego obciążenia stawów, co może mieć dla nich bardzo groźne skutki. Na rowerze jednak nie musimy się o to martwić – ciężar naszego ciała rozkłada się równomiernie, a największe obciążenie przyjmuje rower.

 

Pomimo tego, że do jazdy na rowerze zużywamy mniej energii i jest ona mniej męcząca niż bieganie czy nawet poruszanie się pieszo, równie dobrze możemy w ten sposób kształtować naszą sylwetkę czy kondycję – posiadacze jednośladów już po kilku tygodniach zauważą na pewno znaczącą poprawę, a przy regularnym, codziennym poruszaniu się na dwóch kółkach zapomną o takich problemach, jak męczące zadyszki czy wystający brzuszek.  Kolejnym powodem, dla którego ludzie na całym świecie sięgają po rower jest fakt, że jak żaden inny gwarantujący szybkie poruszanie się pojazd, jest on przyjazny dla środowiska – nie wymaga drogich paliw i nie wytwarza spalin, co sprawia, że możemy wjechać nim niemal wszędzie, także na tereny, które z różnych względów niedostępne są dla samochodów.

 

To z kolei sprawia, że bardzo często jest on wybierany do turystyki – równie dobrze, jak na krótkie, jednodniowe wypady za miasto nadaje się on bowiem na długie podróże, a wybór dobrego, trekkingowego roweru gwarantuje używającej go osobie maksymalną wygodę przy jednoczesnej możliwości przenoszenia całego potrzebnego bagażu.

 

Jeśli jednak powyższe argumenty nas nie przekonały, powinno się to udać ostatniemu i dla wielu najważniejszemu – jako że do jazdy rowerem nie potrzebujemy paliwa, jest on najtańszym chyba środkiem transportu, którym poruszać się możemy niezależnie od stanu naszego budżetu i sytuacji na światowych rynkach.