Rowery produkowane są z użyciem coraz lepszych i bardziej wytrzymałych materiałów oraz komponentów. Dzisiejsze jednoślady pomagają swoim właścicielom osiągać coraz lepsze wyniki, przy jednoczesnym zachowaniu coraz większej wytrzymałości. Należy jednak pamiętać, że najlepszy nawet rower nie wytrzyma zbyt długo, jeśli nie będziemy o niego prawidłowo dbać.

 

Prace konserwacyjne oraz serwisowanie powinniśmy przeprowadzać w miarę regularnie – przynajmniej dwa razy na sezon, jeśli zaś na dwóch kółkach poruszamy się przez cały rok, musimy to robić oczywiście jeszcze częściej, zwłaszcza zimą, kiedy rowerowi zagrażają śnieg oraz sole drogowe, które jak mało które czynniki przyczyniają się do przyspieszania procesu korozji poszczególnych jego części.

Elementami roweru, które wymagają najczęstszej konserwacji są wszelkie łożyska – w największej mierze wpływają one bowiem na to sprawność poruszania się jednośladem, a przy okazji najczęściej ulegają deregulacji.

Najwięcej problemów sprawić mogą łożyska piast obu kół – zwłaszcza, jeśli korzystamy z łożysk kulkowych – aby móc w pełni cieszyć się możliwościami naszego roweru, powinniśmy regulować je co najmniej co dwa miesiące.

Podczas tych prac musimy nie tylko zlikwidować zbędne luzy dokręcając konusy, ale również – jeśli oczywiście jest to konieczne, przesmarować bieżnie łożysk za pomocą tawotu lub specjalnego smaru.

 

Nieco mniej uwagi wymagają od nas łożyska suportu oraz sterów, które rozkręcić i przesmarować powinniśmy minimum raz w roku. Nie bez znaczenia jest również łańcuch roweru, na którym pod żadnym pozorem nie może pojawić się najmniejszy nawet ślad rdzy – dlatego też powinien być on regularnie oliwiony.

To, jak często ma się to odbywać powinno zależeć o warunków atmosferycznych, w jakich poruszamy się na rowerze – jeśli narażony jest na częste działanie wilgoci, dobrze robić to nawet codziennie, co uchroni nas przed jego awariami.

Nie wolno zapominać również o przerzutkach oraz hamulcach – co jakiś czas koniecznie powinniśmy naciągnąć ich linki, sprawiając, że zawsze będą one działały bez zarzutu.

 

Prace konserwacyjne naszego roweru wymagają jednak od nas umiejętności oraz wiedzy na temat zasad działania poszczególnych jego elementów – jeśli tego nam brakuje, lepiej nie bierzmy się za nie samemu i powierzmy swój jednoślad opiece specjalistów w serwisie rowerowym.