Wiele modeli rowerów sprzedawanych jest razem z określonymi akcesoriami – rzadko zdarza się jednak, że kupiony bicykl od razu posiada wszystkie dodatki, których potrzebuje ich właściciel. Dobór poszczególnych akcesoriów – podobnie jak i samego roweru – powinien być przemyślany i pokierowany przede wszystkim naszymi potrzebami oraz tym sposobem używania roweru.

 

Niezależnie jednak od tego, należy koniecznie pamiętać, by nasz rower posiadał cały wymagany przez przepisy osprzęt – o ile hamulce zawsze niemal wchodzą w skład gotowego, kupowanego roweru, to często dokupić musimy do niego oświetlenie, odblaski oraz sygnał dźwiękowy – na przykład dzwonek bądź nieco mniej popularny klakson.

Jeśli chodzi o oświetlenie i odblaski, niezwykle ważną rzeczą jest ich kolor – przepisy wymagają bowiem, by zarówno światło pozycyjne, jak i odblaskowe było koloru białego bądź żółtego z przodu oraz czerwonego z tyłu.

 

Poza tym, osoby korzystające z roweru tylko ze względów praktycznych, w trosce o swoją wygodę i komfort jazdy powinny zamontować błotniki – nie są one przydatne – a czasem nawet mogą przeszkadzać – przy sportowej jeździe, jednak w mieście czy przy rekreacyjnych przejażdżkach okażą się na pewno niezwykle korzystnym rozwiązaniem.

Na nieco dłuższe wyprawy warto na pewno wyposażyć się w bidon mocowany do ramy za pomocą specjalnego koszyczka, dzięki któremu będziemy mogli w każdej chwili napić się bez konieczności zatrzymywania.

 

Przydatnym gadżetem okaże się na pewno również licznik, dzięki któremu dowiemy się, jak szybko jedziemy, ile kilometrów przejechaliśmy danego dnia i wiele więcej – wszystko zależy od tego, na jaki model licznika się zdecydujemy.

Starsze liczniki rowerowe komunikowały się z czujnikiem mocowanym przy kole za pomocą kabelka, jednak dziś standardem – nawet w najtańszych modelach jest komunikacja bezprzewodowa.

Każdy rowerzysta powinien wyposażyć się również w zestaw narzędzi do jego naprawiania – nawet, jeśli sam nie przeprowadza poważniejszych napraw, to podstawowy zestaw kluczy na pewno niejednokrotnie uratuje nas w trudnej sytuacji.

Kiedy mowa jest o narzędziach, nie sposób zapomnieć również o pompce i zestawie do łatania dętek, które zawsze powinniśmy zabierać ze sobą na dłuższe wypady.

Rzecz jasna, jeśli sami potrafimy całkowicie zadbać o swój rower, zestaw naszych narzędzi będzie jeszcze większy – w takich przypadkach jednak sami najlepiej będziemy wiedzieć, jakich narzędzi potrzebujemy.