Wszystkie badania dotyczące popularności poszczególnych typów rowerów na świecie mówią jednoznacznie, że to właśnie bicykle miejskie są najczęściej wybierane przez rowerzystów na cały świecie. O ile w naszym kraju zainteresowanie nimi dopiero w ostatnich latach zaczęło rosnąć, to w wielu krajach Europy i innych częściach świata od lat uznawane są za jeden z najlepszych sposobów na to, by sprawnie i szybko przemieszczać się po mieście.

 

Największą popularnością cieszą się na pewno w krajach skandynawskich, a zwłaszcza Danii, w Niemczech oraz rzecz jasna w Holandii, od czego zresztą pochodzi nazwa najpopularniejszego ich typu – rzecz jasna chodzi o holendra.

Rowery tego rodzaju charakteryzują się przede wszystkim dużą prostotą, która jednak idzie w parze z maksymalną wygodą. Wyróżnia się dwa podstawowe typu rowerów holenderskich – z męską oraz damską ramą, w której górna rura jest znacznie obniżona i poprowadzona równolegle do ramy głównej, co ułatwia wsiadanie na taki rower nie tylko kobietom w spódnicach i sukniach, ale również mężczyznom o nieco większym brzuszku i wymusza na rowerzyście jeszcze bardziej wyprostowaną pozycję. Kolejną ważną cechą rowerów holenderskich jest gięta, dość szeroka kierownica-jaskółka, która daje poczucie komfortu i pozwala jechać na bicyklu z wyprostowanymi plecami, a także szerokie, nierzadko amortyzowane sprężynami siodełko.

 

Na ich wyposażeniu jest także stylowo wyglądające oświetlenie oraz błotniki przydające się podczas jazdy w deszczu.

Tym, czego rowery holenderskie nie posiadają są z kolei przerzutki oraz szczękowe hamulce, zastąpione piastą typu torpedo, która umożliwia hamowanie przez zakręcenie pedałami w tył.

 

Holendry nie stanowią jednak całości rowerów miejskich – w ostatnich latach pojawia się na rynku bowiem mnóstwo jednośladów, które łączą pozytywne cechy holendrów z jeszcze większą ilością udogodnień, takich jak na przykład amortyzacja przedniego koła czy przerzutki.

 

Poza względami praktycznymi – rowery miejskie w normalnym, ulicznym ruchu i przy w miarę spokojnej jeździe nie mają sobie równych wśród innych typów rowerów – oraz stosunkowo niskimi cenami tak zakupu, jak i eksploatacji, powodem, dla którego holendry i inne mieszczuchy tak często wybierane są przez rowerzystów, jest ich stylowy, klasyczny wygląd, który jest wynikiem minimalizmu ich konstrukcji.